اثرات افسردگی می تواند فراتر از احساسات و سلامت روان فرد باشد. افسردگی می تواند سلامت جسمی و روحی فرد را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین این مقاله، به شرح اثرات فیزیکی افسردگی، از جمله درد مزمن، تغییرات وزن و افزایش التهاب بدن می پردازد.

What is depression?

افسردگی چیست؟

افسردگی یک وضعیت پیچیده برای سلامت روانی است که باعث تغییر در خلق و خوی فرد می شود و ممکن است احساس ناراحتی یا نا امیدی را به همراه داشته باشد. افسردگی می تواند یک پاسخ موقتی به غم و اندوه یا حادثه ای ناگوار باشد. اما زمانی که علائم این مشکل بیش از ۲ هفته طول کشید، می تواند نشانه ای از اختلال افسردگی شدید باشد.

علائم مشابه نیز می توانند نشانه ای از وضعیت سلامت روانی مشابه مانند اختلال استرس دو قطبی یا استرس پس از سانحه (PTSD) باشند. نهاد راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) علائم زیر را برای افسردگی ذکر نموده است.

  • احساس افسردگی در بیشتر روزها، از جمله احساس غم و اندوه یا تهی بودن
  • عدم احساس خوشی و لذت از فعالیت های لذت بخش
  • خوابیدن بیش از حد و ماندن در رخت خواب
  • کاهش یا افزایش وزن ناخواسته یا تغییر اشتها
  • تحریک فیزیکی یا احساس تنش
  • انرژی کم یا خستگی
  • احساس بی ارزش بودن یا گناه
  • مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری
  • افکار تاثیرگذاری مانند مرگ یا خودکشی

البته این علائم بین افراد مختلف متفاوت است و ممکن است در طول زمان تغییر کند. از نظر یک پزشک، فردی که دارای پنج تا یا تعداد بیشتری از این علائم در طی یک دوره ۲ هفته ای باشد به افسردگی مبتلا شده است.

علائم فیزیکی افسردگی

تحقیقات بسیاری نشان داده اند که افسردگی می تواند سلامت جسمی فرد را تحت تاثیر قرار دهد، که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود

افزایش وزن یا از دست دادن وزن

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است تغییراتی را در اشتهای خود تجربه کنند، که می تواند موجب کاهش یا افزایش وزن ناخواسته آن ها شود. متخصصین پزشکی با شمار زیادی از بیماری های مرتبط با سلامتی، از جمله دیابت و بیماری های قلبی سروکار دارند که باعث افزایش وزن می شود. کمبود وزن می تواند به قلب آسیب برساند، بر باروری تاثیر بگذارد و باعث خستگی دائمی شود.

درد مزمن

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است درد های ناشناخته ای مانند درد مفاصل یا عضلانی، حساسیت پستان و سردرد را تجربه کنند. علائم افسردگی فرد به علت درد مزمن بدتر نیز می شوند.

بیماری قلبی

افسردگی می تواند انگیزه فرد را برای انتخاب شیوه زندگی مثبت کاهش دهد. خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد و سبب شود که این افراد، یک رژیم غذایی نامناسب و شیوه زندگی بی تحرک را در پیش گیرند. افسردگی می تواند یکی از عوامل مهم خطر ابتلا به مشکلات سلامت قلب باشد. بر اساس تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۵، یک نفر از هر پنج نفر مبتلا به نارسایی قلبی یا بیماری عروق کرونر دارای افسردگی هستند.

التهاب

تحقیقات نشان داده اند که استرس مزمن و افسردگی با التهاب مرتبط هستند و ممکن است سیستم ایمنی بدن را تغییر دهند. تحقیقات دیگری نیز نشان داده اند که افسردگی می تواند ناشی از التهاب مزمن باشد. احتمال بیشتری وجود دارد که افراد مبتلا به افسردگی شرایط التهابی یا اختلالات خود ایمنی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، دیابت نوع ۲ و آرتریت را تجربه کنند. با این حال، معلوم نیست که آیا افسردگی سبب التهاب یا التهاب مزمن می شود یا این التهاب یا التهاب مزمن است که باعث افسردگی و آسیب پذیری فرد می شود. بنابراین انجام تحقیقات بیشتری برای درک ارتباط بین این دو عامل ضروری است.

مشکلات جنسی

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است با کاهش میل جنسی مواجه شوند، و در هنگام رابطه احساس درد کنند، به مرحله ی ارگاسم نرسند یا ارگاسم لذت بخشی نداشته باشند. افسردگی در بعضی از افراد می تواند بر روی فعالیت های جنسی شان تاثیر بگذارد.

وخیم تر شدن تدریجی شرایط سلامتی

افراد مبتلا به بیماری های مزمن ممکن است با ابتلا به افسردگی، شاهد بدتر شدن علایمشان شوند بیماری های مزمن باعث ایجاد شرایط استرس زایی در فرد می شوند و افسردگی این احساسات را تشدید می کند. علاوه بر این، فرد مبتلا به افسردگی ممکن است به دنبال برنامه درمانی برای بیماری مزمن خود باشد، که می تواند علائم افسردگی او را بدتر کند. افرادی که افسردگی را تجربه می کنند و مبتلا به بیماری های مزمن هستند باید با پزشک خود درباره استراتژی های مربوط به هر دو مورد صحبت کنند. حفظ سلامت روان می تواند سلامت جسمی را بهبود بخشد و مدیریت وضعیت مزمن را نیز آسان تر کند.

مشکلات خواب

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است احساس بی خوابی یا خواب آلودگی داشته باشند. فرد ممکن است مدام احساس خستگی کند و سلامت جسمی و روانی وی مغشوش گردد. پزشکان نداشتن خواب راحت را به مجموعه ای از مشکلات سلامتی فرد مرتبط می کنند. علاوه بر این، تحقیقات نیز نداشتن خواب کافی در طولانی مدت را به داشتن فشار خون بالا، دیابت، مسائل مربوط به وزن و برخی از انواع سرطان ها مربوط می دانند.

نوشته اثرات افسردگی بر بدن چیست؟ اولین بار در مجله پزشکی پدیدار شد.Source link